Ünlü Markaların Logoları Hakkında Bilmediğimiz Gizli Anlamları

Hyundai

Dünya da ki en ünlü markaların logoları güzellikten çok bizlere ne ifade ediyor. Çoğumuz ünlü markaların logolarını hiç düşünmeyiz ve bizlere basit gelir ama hiç de öyle değildir. Ünlü markaların logoları çok pratik düşünülmüş, üzerinde epey çalışılmıştır. Bazı ünlü markalarının logolarındaki mesajları görünce çok şaşıracaksınız.

İşte daha önce hiç fark etmediğimiz gizli anlamlara sahip 17 ünlü logo. Büyüleyici!

logolardaki gizli anlamlarBirçok kişi, Güney Koreli Hyundai’nin logosunun yalnızca adının ilk harfi olduğunu düşünür. Ancak aslında, ‘Н’ harfi iki kişiyi (müşteriyi ve şirketin temsilcisinin) el sıkıştığını simgelemektedir.

 


Adidas

adidas logosuAdı Adidas kurucusu Adolf Dassler’in. Şirketin logosu zaman içinde değişti, ancak her zaman üç şerit logoda mevcuttu. Mevcut yapılandırma, birlikte üçgen oluşturan bir açıda üç şerittir. Bu üç adet çizginin anlamı, tüm atletlerin üstesinden gelmek zorunda olduğu zorlukları temsil eden bir dağı simgeler.

 

Apple

Dünyaca ünlü Apple şirket logosunu yaratan tasarımcı Rob Yanov, fikri nasıl bulduğunu açıkladı: “Bir kutu elma aldım, ve elmaları bir kutuya koydum, onları bir hafta boyunca çizdim. Görüntüyü basit bir şeye kırmaya çalışıyorum. Elmanın tadını çıkarmak, deneyin bir parçasıydı ve tamamen tesadüfen, ‘ısırık’ kelimesinin bilgisayar teriminde ‘bayt’ ile aynı olduğunu fark ettim.

 

Sony Vaio

sony vioSony Vaio logosunun ilk iki harfi, bir analog sembolü temsil eden bir dalga oluştururken, son ikisi 1 ve 0 numaralarına benzer – yani bir dijital sinyalin sembolleri.

 

Amazon

amazon logoİlk bakışta, Amazon’un logosu özel bir şey gibi gözükmüyor. Fakat şirketin felsefesi düşünülerek tasarlandı. Turuncu ok, şirketin müşterilerinin memnun kalmasını istediği için bir gülümseme benziyor. Ok, akla gelebilecek her ürünü (‘A’dan Z’ye’) satan bir ipucu ile “A” ve “Z” harfleri arasında uzanıyor.

İlginizi Çekebilir:   Şimdiye Kadar Hiç Görmediğiniz 20 İlginç Oyuncaklar

 

Toyota

toyota logosundaki sır nedirBirçok kişi Japon otomobil üreticisi Toyota logosunu basmakalıp şapkalı bir kovboyun görüntüsüyle karşılaştırdı. Ancak aslında iğnenin gözünün stilize edilmiş bir görüntüsünü temsil eder, bu iğnenin içinden geçen bir iplik var. Bu, şirketin geçmişinde – dokuma makineleri üretmek için kullandığı bir zamana – ait bir ipucu. Aynı zamanda, logonun ayrı kısımları şirketin adının harflerini de yazmaktadır.

 

Continental

continental logosundaki sırÜnlü otomobil lastikleri üreticisi Continental, ilk iki harfin bir otomobilin tekerleğini simgelediği bir logosu var.

 

Formula 1

formula 1 logosundaki gizem‘F’ harfi ile Formula 1 logosundaki kırmızı çizgiler arasındaki boşluğa dikkatlice bakarsanız, 1 numaralı rakamı görebilirsiniz. Logonun kırmızı çizgileri, aynı zamanda, elde edilen hızın grafiksel bir temsilini ifade eder.

 

Beats

beats logoABD merkezli bir ses ekipmanları üreticisi olan Beats, ‘B’ harfinin kulaklık takmış bir kişiye benzediği bir logo kullanıyor.

 

Toblerone

toblerone logoBern, İsviçre’de bulunan ünlü bir kent. Bern’in bazen ayılar kenti olarak adlandırıldığı gerçeği nedeniyle logosunda bir ayı silueti içeriyor.

 

BMW

bmw logosunun anlamıSık sık, BMW logosunun orta bölümünün, şirketin havacılık teknolojisinin ilk tarihe uygun olarak bir uçağın dönen kanatlarını simgelediği düşünülür; ancak aslında sadece Bavyera bayraklarının bir parçasıdır – Almanya’nın bulunduğu bölge kökenlidir.

 

LG

lg-logoGüney Koreli elektronik şirketi LG’nin logosu kişinin yüzünün stilize bir görüntüsüdür. Şirkete göre, bu, müşterileri ile sıradan, insani ilişkileri sürdürme arzusunu temsil ediyor.

 

Evernote

evernote logosundaki gizemFiller, her iki yüzü ve olayları hatırlama becerileri sahip olduğu bilinir. Bu nedenle, not alma uygulaması olan Evernote, logosunun bir parçası olarak fil hayvanının bir görüntüsünü kullanıyor. Dahası, filin kulağının köşesi katlanmış – insanların okudukları noktayı not etmek için kitaptaki bir sayfanın köşesini katladığı gibi.

 

İlginizi Çekebilir:   Ünlü Markaların Komik Kopyaları

Coca-Cola

coca cola logosunun anlamıCoca-Cola Company’nin dünyaca ünlü logosunda, ‘O’ ve ‘L’ harfleri arasındaki boşlukta, Danimarka bayrağını açıkça görebilirsiniz. Şirket bunun tamamen tesadüf olduğunu belirtiyor.

 

Pepsi

pepsi logoİnanmak zor, ama Pepsi bu özel logoyu gizli anlamlarıyla yaratmak için bir milyon dolar masraf yaptı. Yeni özel tasarım, Dünyanın manyetik alanı, Feng shui, Pisagorlar, jeodinamik, görelilik teorisi ve altın oran gibi gizemli ve gizli temalar üzerine ipucu verir. Tasarımcı, bu logonun Mona Lisa, Parthenon ve hatta René Descartes’e atıf yaptığını açıkladı. Kırmızı, beyaz ve mavi renkler her zaman Amerikan bayrağını temsil etmiştir.

 

Furkan OTACI

Furkan OTACI

İnternet ve yazılıma olan merakım küçük yaşlardan beri vardır. Bu merakım sayesinde sürekli kendimi geliştiriyorum. Yazılım ve web dünyasına küçük projeler kazandırdım. Bir öğrenciyim ve ponpey.com da yazarım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir