Toksik Şok Sendromu Belirtileri Ve Toksik Şok Sendromunu Önlemeye Yönelik 3 Doğal Yol

Toksik Şok Sendromu Nedir?

Mayo Kliniğine göre, staf bakterilerinin sebep olduğu tüm toksik şok sendromu vakalarının yaklaşık yarısı mensrüel yaştaki kadınlarda görülüyor. Toksik şok sendromu ya da TSS, genellikle menstrüel olunduğunda tampon kullanan kadınlarda görüldüğü bilinse de erkekler, postmenapozal kadınlar ve hatta çocuklarda dahi olmak üzere herkeste görülebilir. TSS aslında hiç de hafife alınması gereken bir hastalık değil.

Peki toksik şok sendromu nedir? Toksik şok sendromu (TSS), nadir görülen fakat son derece ciddi bir tıbbi acil durumdur. Tedavi edilmediğinde büyük oranda organ hasarına hatta ölüme bile neden olabiliyor. Toksik şok sendromuna yakalanan kişilerin %50 ölüm riski taşıdıklarını da unutmamak gerek. Bunlar gerçekten çok tehlikeli ihtimaller. Bu hastalığı önlemenin en doğal yollarını bilmek çok önemlidir.

 

Toksik Şok Sendromu Kısaca Nedir?

sendromu toksik şok

Toksik şok sendromu kısaca; kadınların adet geçirdiği dönemlerde tampon kullanımının 4-5 satten uzun kalmasıdır. Yani vajina tamponlarını adet geçirdikten sonra içerde uzun süre bekletip değiştirmeme sonucunda belirli bakterilerin vajina da toksitlenip kana karışarak bu sendromu oluşturmasıdır diyebiliriz.

Fakat toksik şok sendromuyla bağlantılı tek şey tampon kullanımı değildir. Servikal kapaklar, menstrüel süngerler gibi ürünlerde bu hastalığa yakalanmayı sağlıyor.

Bu sendroma Staphylococcus aureus (aka “staf”) adlı bakteri neden olur.

 

Toksik Şok Sendromu Belirtileri

Peki toksik şok sendromu belirtileri  nelerdir ve tam olarak nedir? Toksik şok sendromunun belirtileri;

toksik şok sendromu belirtileri

  • Ani bir yüksek ateş
  • Baş ağrısı
  • Düşük kan basıncı
  • İshal
  • Mide bulantısı ve kusma
  • Güneş yanığına benzer bir döküntü, özellikle avuç içi ve ayak tabanlarında
  • Kas ağrıları
  • Gözlerde kızarıklıklar
İlginizi Çekebilir:   Tedavisi Pahalı Olan Hastalıklar

Gibi şok sendromu belirtileri sizlerde var ise hemen vakit kaybetmeden bir doktora gidin.

 

Toksik Şok  Sendromunu Önlemenin Doğal Yolları

TSS’nin tibbi bir acil vaka olduğunu tekrar belirtelim. TSS’yi ev ilaçlarıyla tedavi etmeyi tavsiye etmiyoruz. Ancak toksik şok sendromunu önlemenin doğal yollarının olduğunuda belirtmek istiyoruz.

 

1. Optimal Menstrüasyon Bakımı

Menstrüasyon olurken tamponlar yerine klor içermeyen pedler kullanmanızı öneririz. Ama yine de tampon kullanacaksanız çok dikkatli olmanız gerekmektedir. Tamponları 1 günden fazla kullanmayınız. Eğer adet geçirdiyseniz tamponu 4-5 satten kısa bir sürede değiştiriniz.

 

2. D Vitamini Alın

D vitamini bakterilerin 1 numaralı düşmanlarıdır. D vitamini bakterileri yok ederek vücudun büyük ölçüde savunmasını yapar. Günlük olarak D vitamini içeren yiyecek ve içecekleri tüketin.

 

3. Yara Bakımı

Cildinizde herhangi bir yara olduğunda o yarayı iyileştirmeye çalışın ve yarayı sarın. Bulunduğunuz ortamda eğer Staphylococcus aureus (aka “staf”) bakterisi olursa ve bakteri yara ile temas haline geçerse toksik şok sendromuna yakalanmanız kaçınılmaz olur.

 

toksik şok hastalığı
Manken Lauren Wasser
“24 yaşındaki manken Lauren Wasser tampon kullanımı ortaya çıkan toksik şok sendromu nedeniyle bacağını kaybetti. Ölümden dönen manken kullandığı vajinal tamponun uzun süre vajinasında kalması sonucu yaşadığı zehirlenme sonucu hastaneye kaldırıldı.
Yapılan müdahele sonucu hayatı kurtulan manken ne yazık ki bacağını kaybetti.”
Furkan OTACI

Furkan OTACI

İnternet ve yazılıma olan merakım küçük yaşlardan beri vardır. Bu merakım sayesinde sürekli kendimi geliştiriyorum. Yazılım ve web dünyasına küçük projeler kazandırdım. Bir öğrenciyim ve ponpey.com da yazarım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir