Tedavisi Pahalı Olan Hastalıklar

Yabancı bir yazar olan Charles Roehrig’in araştırmaları sonucu en pahalı ve bütçeleri oldukça sarsan hastalıklar makalesini ponpey içerik platformu aracılığıyla paylaşıyoruz.

Sağlık sektörü dünden bugüne insanlar açısından dünya da en fazla yatırım yapılan ve trilyonlarca para dönen bir sektördür. Hastalıkların tedavisi günümüz şartlarında ne kadar basit gözüksede hiç de öyle değil. Tıp bildiğiniz gibi teknoloji ile doğru orantı kurarak yolunda seyrediyor. Teknoloji geliştikçe tıp da gelişiyor. Ama teknoloji ne kadar gelişiyorsa tıbbi araç ve gereçler hiç de ucuzlamıyor. Tam tersi gittikçe fiyatlarda bir artış yaşanıyor.

Bu sağlık söktörün de bazı hastalıklarında epey pahalı olmasına sebebiyet verip düşük bütçeli bir çok aileyi sıkıntılara düşürüyor. İşte tedavisi pahalı olan hastalıklar

Kanser

Türkiye hükümeti bu hastalığa ciddi yatırımlar ve harcamalar yapıyor. Sadece Türkiye’de olmayıp dünya genelinde büyük bir sıkıntı olan kanser hastalığının tedavisi ve hükümetlerin bu hastalığa ayırdığı bütçeler dudak uçuklatıyor. 2017 itibariyle hükümetin bu hastalığa ayırdığı net bütçe 99 milyar dolardır.

Ruhsal Bozukluklar

Ruhsal bozuklukların net bir bütçesini açıklamak biraz zor olsada bu hastalık türü de epey bir pahalı bir hastalık türüdür. Bu tür hastalıkları devletten çok özel psikologlar tedavi ettiği için net bir miktar söyleyemiyoruz.

Kalp Hastalıkları

Dünya da en çok ölüm vakaları kalp krizi nedeniyle yaşanıyor. Ve kalp krizi şuan dünya geneli artış gösteren bir hastalık türü. Tedavi ücretleri için hükümetimizin bu hastalığa ayırdığı yıllık miktar 120 milyar dolar.

Şeker Hastalığı

Gelelim şeker hastalığına; şeker hastalığı genellikle yaşlılarla beraber artık gençlerde ve çocuklarda da görülmeye başlanan yüksek maliyeti hastalıklardan bir tanesidir. Devlet’in bu hastalığa ayırdığı ücret 35 milyar dolar. Türkiye’de bu hastalığa yakalananların toplam sayısı ise 3 milyon 200 bin kadar. Bu hastalığın Amerika’daki sayısı ise 24 milyon. Şeker hastalığı ayrıca oboziteye de sebebiyet verip kalp krizinide tetikler niteliktedir.

İlginizi Çekebilir:   Saç Ekimi Hakkında Bilinmesi Gereken Herşey

Böbrek Hastalığı

böbrek
böbrek hastalığı

Hükmetin böbrek hastalığı için ayırdığı bütçe ise yaklaşık 35 milyar dolar kadar. Böbrek hastalığına yakalanmamak için spor yapmaya ve beslenmenize dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu hastalıklara da ciddi paralar ödenmektedir. Özellikle bazı yabancı hastanelerde açık arttırma ile böbrek satışı gerçekleştiriliyor.

Furkan OTACI

Furkan OTACI

İnternet ve yazılıma olan merakım küçük yaşlardan beri vardır. Bu merakım sayesinde sürekli kendimi geliştiriyorum. Yazılım ve web dünyasına küçük projeler kazandırdım. Bir öğrenciyim ve ponpey.com da yazarım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir