Sedef Hastalığı Nedir

Sedef hastalığı deride oluşan bir cilt hastalığıdır. Bu cilt rahatsızlığı, koyu, yamalı, kırmızı bir döküntü oluşturarak, deri de beyaz pullar oluşturur.

Bu hastalık her yerde çıkabilir ama yüz, kol ve bacaklarda daha sık görülür. Çocuklar sedef hastalığına yakalanabilir ama yetişkinlerin bu hastalığa yakalanma olasılığı daha fazladır.

Sedef hastalığı belirtileri
Sedef hastalığı başladığında cildinizde birkaç kırmızı leke görebilirsiniz. Bunlar daha büyük ve kalınlaşabilir ve daha sonra üstlerinde beyaz kurumuş deri görebilirsiniz. Yamaları birlikte katılabilir ve vücudunuzun büyük bölümlerini kaplayabilir. Döküntüleriniz kaşıntılı ve rahatsız edici olabilir ve eğer ovarsanız veya sıkarsanız kolayca kanayabilir.

Psoriatik artrit
Sedef hastalığı olan bazı insanlar psoriatik artrite yakalanabilir. Eklemlerinizde şişme ve ağrıya neden olur ve günlük görevler için bunları kullanmayı zorlaştırabilir.

Herhangi bir yaşta psoriyatik artrit alabilirsiniz, ancak 30-50 arasında en yaygın olanıdır.

Sedef hastalığına neden olan şey nedir?
Bilim adamları sedef hastalığına tam olarak ne sebep olduğundan emin değiller, ancak bağışıklık sisteminizle olan bir soruna, vücudunuzun mikroplara karşı savunmasına bağlı.

Sedef hastalığınız varsa, bağışıklık sisteminiz yanlışlıkla sağlıklı cilt hücrelerine, sanki bir enfeksiyonla savaşıyormuş gibi saldırır. Vücudunuz her zamanki 4 hafta yerine birkaç gün içinde yeni cilt hücreleri yaparak yanıt verir. Bu yeni cilt hücreleri vücudunuzun yüzeyinde birikip döküntü oluştururlar.

Sedef hastalığı tetikleyicileri
Durumunuzun belli zamanlarda patladığını görebilirsiniz. Ortak tetikleyiciler şunları içerir:

Cilt yaralanması veya enfeksiyonu
Duygusal stres
Bazı ilaçlar
Sigara içmek
Alkol içmek

Sedef hastalığı ile yaşamak
Sedef hastalığınızın sosyal hayatınızı etkileyip etkilemeyeceğini merak etmek doğaldır. Yine de cildinizin benlik saygısına zarar vermesini önlemek önemlidir. Tarihler, sosyal etkinlikler veya iş görüşmelerinden kaçının. Depresyon geçirdiğinizi düşünüyorsanız, doktorunuzla veya bir danışmanla konuşun.

İlginizi Çekebilir:   Araba Klimalarının Tehlikeleri

Sedef hastalığının teşhisi
Doktorunuz genellikle sedef hastalığınızı cildinizi, kafa derinizi ve tırnakları kontrol ederek teşhis edebilir. Deri hücrelerinin bir örneğini alması ve tanıyı doğrulamak için onlara bir mikroskopta bakması gerekebilir.

Eklemlerinizde şişme ve ağrı varsa doktorunuz artriti kontrol etmek için kan testleri ve röntgen de isteyebilir.

Merhemlerle Tedavi
Orta dereceli sedef hastalığınız varsa, cilt kremleri ile rahatlayabilirsiniz. Enflamasyon, kaşıntı ve cilt hücresi büyümesini azaltabilirler.

Furkan OTACI

Furkan OTACI

İnternet ve yazılıma olan merakım küçük yaşlardan beri vardır. Bu merakım sayesinde sürekli kendimi geliştiriyorum. Yazılım ve web dünyasına küçük projeler kazandırdım. Bir öğrenciyim ve ponpey.com da yazarım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir