Saçlarım Neden Dökülüyor?

Saç dökülmesi erkeklerde daha sık karşılaşılır. Nadir de olsa kadınlarda da görülür. Özellikle kadınlar saçlarını kaybettiklerini anladıkları anda daha da üzülür ve kendilerine sıkıntı yaparlar. Bu da saç dökülmesini arttıran temel etkenlerden biridir.

Genellikle saç dökülmesinin tedavileri olumlu sonuçla biter. Saç dökülmenizi yol yakınken de durdurabilirsiniz.

Ponpey olarak en çok karşılaşılan saç dökülme nedenlerinden birkaçını derledik. İşte saç neden dökülür? Saç dökülmesine sebebiyet veren durumlar

Stres

Evet sıkıntı ve stres saç dökülmesini başlatan hatta arttıran nedenlerden biridir. Kişi sürekli merak ve stres içindeyse saçlarını yavaş yavaş keybetmesi birçok uzman doktor tarafından da kanıtlanmıştır. Keşke stres sadece saç dökseydi ama ne yazık ki stres yüzünden onlarca hastalığa yakalanma riskiniz daha fazladır. Fazla kendinizi strese sokmayın. Hayata pozitif yönden bakın. Olumsuzlukları değerlendirirken Allah’tan daha kötüsü olmadı gibi kendinizi tatmin edecek cümleler kurun.

Hamilelik (Gebelik)

Kadınlar hamile iken normal durumlarından 2-3 kat daha fazla saç döker. Saç dökülme işlemi genellikle hamilelikten sonra kesilir.

Çok Fazla A Vitamini Tüketmek

Evet vücuda gereğinden fazla a vitamini almak saç dökülmesine sebebiyet verebiliyor. Genelde ilaç kullanan insanlar kullandığı ilaçların fazla a vitamini içerdiğinden dolayı saç dökülmesi yaşıyorlar. Eğer ilaç kullanıyorsanız ve saçlarınız da dökülüyor ise ilaçlarla birlikte bir cerraha görünmenizde fayda var.

Protein Eksikliği

Saçlar için en temel besin kaynağı proteinlerdir. Saçların büyüyüp ve gelişmesini sağlayan proteindir. Sizlerde protein eksikliği var ise saçlarınızın dökülme sebebi protein eksikliği olabilir. Bol bol balık ve et yemeyi unutmayın!

İlginizi Çekebilir:   Saç Ekimi Öncesi Ve Sonrasına Ait 10 Resim

Erkek Tipi Kellik

Erkekler 60 yaşından sonra saç dökülmesi ile karşılaşabilirler. Eğer bir erkek iseniz ve 60 yaşında iseniz saçlarınızın dökülmesinin temel sebebi yaşlılık olabilir.

Genetik Sebep

Genetik yapınızdan dolayı saç dökülmeniz olabilir. Eğer ailede baba, abi veya kardeşlerde saç dökülmesi var ise sizlerde de genetik olarak olabilir. Genetik olabilir ama bu tedavi edilemez bir sorunun olduğunu belirtmez. Çeşitli ilaç ve serumlar ile var olan saçlarınızı kurtarabilirsiniz.

B Vitamini Eksikliği

B vitamini eksikliğinden dolayı saç dökülmesi yaşanabilir. B vitamini içeren ürünleri tüketmeniz sizin ve saçınızın için iyi olacaktır.

Yanlış Şampuan Seçimi

Duş aldığınızda kullandığınız şampuan saçlarınızın incelip dökülmesine neden olabilir. Kaliteli ve saçınıza uygun şampuan seçimini iyi yapmanız gerekmektedir.

Ani Kilo Kaybı

Hızlı bir şekilde kilo vermişseniz saç dökülmeniz bundan kaynaklanıyor olabilir. Ani kilo kaybı yaşayanların saçları dökülebilir.

Kanser

Allah korusun kanser olursanız saçlarınız dökülür. Eğer kanser tedavi edilmez ise kafanızda tek bir saç teli dahi kalmaz. Ve işin daha da kötüsü hayata gözlerinizi yumabilirsiniz. Tekrardan Allah kimseye böyle bir şey yaşatmasın gerçekten çok zorlu bir tedavisi olan hastalık.

Yaşınız genç ise çok fazla saçlarım dökülüyor diyorsanız bir doktora görünün. Eczaneden saç dökülmesine karşı onlarca serum ve şampuan var bunları da deneyebilirsiniz. Eğer saçlarınızın büyük bir bölümünü kaybetmiş iseniz de saç ekimi yapabilirsiniz.

Furkan OTACI

Furkan OTACI

İnternet ve yazılıma olan merakım küçük yaşlardan beri vardır. Bu merakım sayesinde sürekli kendimi geliştiriyorum. Yazılım ve web dünyasına küçük projeler kazandırdım. Bir öğrenciyim ve ponpey.com da yazarım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir