Sağlık

Parmak Ağrısının Sebepleri Ve Tedavisi

Furkan OTACI

İskelet sistemi, vücudumuza şekil veren, dış darbe ve etkilerden koruyan, organlarımızın tutunduğu ve hareket yeteneğimizi yerine getirmemizi sağlayan yapıdır. İskelet, kol, el, ayak, bacak, kafatası, kaburga ve sayabileceğimiz daha birçok bölümden oluşur. Bu bölümler, tek tek ele alındığında bile sayfalarca bilgi ve yorum yazılabilir. İçlerinde en önemlisi şüphesiz eldir. El, çok özgün bir organımızdır. Yaratıcı, hareket yeteneğinin çeşitliliği ve günlük hayatta en sık kullandığımız organımız olması, elin önemini göstermektedir.

 

Elin Yapısı

Elimiz bu kadar çeşitli işlevi yerine getirmesine karşın çok basit bir yapısı vardır. Kemik, deri, damar ve sinir dokusu, tırnaklar, elin yapısında bulunan bölümlerdir. Elimiz gün içinde klavyede yazı yazmak, ağır yük taşımak, uzun süre güç gerektiren bir işle uğraşmak çeşitli rahatsızlıklara neden olabilir. Genellikle bu rahatsızlıklar, eklem ağrıları olarak baş gösterir. Nadiren, özellikle klavye kullananlarda, sinirsel ağrılar da gözlenmektedir.

 

Elde Görülen Rahatsızlıkların Tedavisi

El bünyesinde bulundurduğu bölümlerde genel olarak gözlenen rahatsızlıkların gözlenebileceği bir organdır. Bu rahatsızlıklar en yoğun olarak parmaklarda ağrı, ortopedik rahatsızlıklar olan artrit, travma, kas spazmı gibi birçok rahatsızlıkla kendini gösterir. Parmaklarda rahatsızlığın devamlı olması ve sürekli olarak hissedilmesi, rahatsızlığın ciddiyeti hakkında kaygılanmamızı gerektirir ve muhakkak doktora danışılması gerekir. Bunun dışında hafif ve nadir görülen parmak ağrılarında basit müdahalelerle, kişi kendi tedavisini gerçekleştirebilir. Bu müdahaleler, masaj, sıcak havlu ile başlayan fizik tedavi olabileceği gibi, ağrı kesici kullanmak, kas gevşetici kullanmak gibi medikal çözümleri de içermektedir. Özellikle parmak eklem bölgesinde sorunların kronikleşmesi durumunda medikal tedavi ihtiyacı doğabilir. Parmakların dinlendirilmesi, uzun süre ağır işlerde kullanılmaması da, parmak ağrılarımızdan kurtulmamızı sağlar. Çözümleri artırmak için, Parmak Ağrısının Sebebleri Ve Tedavisi Etiketi kullanılarak internette arama gerçekleştirilebilir.

İlginizi Çekebilir:   Dövme Yapmadan Önce Bilmeniz Gereken Önemli Bilgiler

Yazar hakkında

Furkan OTACI

Furkan OTACI

İnternet ve yazılıma olan merakım küçük yaşlardan beri vardır. Bu merakım sayesinde sürekli kendimi geliştiriyorum. Yazılım ve web dünyasına küçük projeler kazandırdım. Bir öğrenciyim ve ponpey.com da yazarım.

Yorum Yap