Omurgaya Zarar Verebilecek Günlük Aktiviteler

Omurga Sağlığına Zararlı Yanlış Uyguladığımız Aktiviteler

Omurga kelimenin tam anlamıyla vücudun belkemiğini bir araya getirir. Günlük yaşantımızda da omurga sağlığına dikkat etmeliyiz. Büyük ve küçük herkesin yanlış yaptığı günlük aktivite omurgalarınızın sağlığını tehlikeye atabilir.

Ponpey olarak omurga sağlığına zararlı günlük aktiviteleri sizin için derledik. Bu aktiviteleri nasıl omurga sağlığını koruyarak yapabileceğinizi de makalemizde açıkladık.

Diş Fırçalama

diş fırçalama

Dişlerimizi fırçalarken çoğumuz lavaboya doğru eğilerek dişimizi fırçalarız. Halbuki bu omurga sağlığı için zararlıdır. Omurga sağlığımız için bu tür yanlış hareketlerden uzak durmalıyız.

Peki nasıl önleriz?

  • Dişlerinizi fırçalarken eğilmek yerine elinizi duvara koyarak düz bir şekil alabilirsiniz. Bu hareket omurga sağlığınız için daha faydalı olacaktır.

 

Bulaşık Yıkama

bulaşık yıkama

Bulaşık yıkarken, genellikle kollarımız gergin yarım bükülmüş bir pozisyonda halde duruyoruz. Bu nedenle göğüs kafesinin intervertebral diskleri hızla aşınır ve bu da omuz diskleri arasında ağrıya yol açar.

Peki nasıl önleriz?

  • Bulaşık yıkarken ayağınızın altına bir tabure veya sandalye bırakın. Bu, basıncın düşürülmesine yardımcı olacaktır.

 

Araba Tekerleği Değiştirme

araba tekerleği değiştirme

Arabası olan her iki kişiden biri mutlaka lastik değiştirmiştir. Lastik değiştirme esnasında yanlış oturuş pozisyonunuzdan dolayı omurganıza zarar verebilirsiniz.

Peki nasıl önleriz?

  • Ayakta hafif eğilmek yerine ayaklarınızın üstüne oturmak omurgalar için daha iyidir.

 

Poşet Taşıma

poşet taşımak

Poşet taşırken genellikle tek el ile taşırız.  Bu da omurgaya ciddi zararlar verebilir.

Peki nasıl önleriz?

  • Poşeti tek elinizde taşımak yerine marketten 1 tane daha poşet alarak erzaklarınızı 2 eşit parçaya bölebilirsiniz. Böylelikle vücudunuz dengede kalır ve omurgalar daha az zarar görür.

Yerleri Yıkamak

yerleri yıkamak

Her gün olmasa bile, haftada en az bir kez evlerimizi temizleyip omurgalarımıza vahşice işkence ediyoruz. Süzülen bacaklar ve sırt, aktif kol hareketi, ağırlık kaldırma – hatta tehlikeli gibi geliyor.

İlginizi Çekebilir:   Kuru Öksürük Nedir? Ve Kuru Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Peki nasıl önleriz?

  • Zemini ellerinizle veya bir bez ile yıkamayın. Onun yerine bir paspas veya fırça kullanın.

Ayakkabıları Giymek

ayakkbı giymek

Gün içinde birden çok kez eğiliriz. Bu eğilmeler gece uykuda birer ağrı ve sancıya neden olabilir. En önemlisi de omurga ağrılarına. Gün içerisinde çok kez eğilerek omurgalar arasındaki diskler aşınır ve içindeki kan pıhtılaşarak bel fıtığına kadar gidilebilir.

Peki nasıl önleriz?

  • Çok fazla eğilmekten kaçının. Ayakkabınızı bağlarken ve giyerken ayağınızı bir sandelye yardımıyla kendinize çekin. Veya oturarak ayakkabınızı giymeye çalışın. Bunlar omurga sağlığı için iyidir.

Sırt Çantası Taşımak

sırt çantası taşımak

Sırt çantaları sadece okul öğrencileri için popüler değildir. Neredeyse herkes artık sırt çantası kullanmaya başladı. Ağır ve yanlış taşıma omurgayı olumsuz etkilemektedir.

Peki nasıl önleriz?

  • Sırt çantanızı tek kol ile taşımak yerine çift kol ile taşımak omurga için daha iyidir.

 

Furkan OTACI

Furkan OTACI

İnternet ve yazılıma olan merakım küçük yaşlardan beri vardır. Bu merakım sayesinde sürekli kendimi geliştiriyorum. Yazılım ve web dünyasına küçük projeler kazandırdım. Bir öğrenciyim ve ponpey.com da yazarım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir