Limon İle Yapabilecekleriniz

Bizler evlerimizde sıradan birçok şey kullanırız. Ama biraz derin düşündük mü o çok sıradan şeyler sayesinde yapamayacağımız zor işleri çok kolay şekilde yapabiliriz.

Ponpey medya olarak limonun bizlere sağladığı ve az bilinen pratik kullanımlarından bahsedeceğiz. Limon aslında çok küçük olmasına rağmen sağladığı faydalar sizleri de şaşırtacak.

 

Limon ile çok amaçlı temizlik yapmak

limon ve temizlik

Limon ile evlerinizdeki birçok kir ve pastan rahat bir şekilde kurtulabileceğinizi biliyor muydunuz? Bir tane limonun kabuğunu soyun, üstüne (150 ml) sirke döküp gece boyunca bir kenarda bırakın. Sabah ise (150 ml) su ilave edin. Bu karışım ile temizlik yapmak adına iyi bir sonuç çıkaracaksınız. Böylelikle hiç bir kimyasal madde kullanmadan %100 doğal bir şekilde temizlik yapabilirsiniz.

 

Limon ile kesme tahtasını temizleme

limon ile kesme tahtası temizleme

Kesme tahtasını kimyasal madde kullanmadan limon ile doğal bir şekilde temizleyebilirsiniz. Kesme tahtanızın üzerine biraz tuz dökün ve üzerine limon sıkın. 10-15 dakika bekledikten sonra su ile yıkayın. Daha iyi bir sonuç için bu işlemi bir kere daha yapın.

 

Limon ile parlak beyazlar

limon ile çamaşır beyazlatma

Beyaz çamaşırlarınızı olabildiğince beyazlatmak için, yıkamadan önce en az yarım saat limon suyu ve kabartma tozu karışımına batırın. Evet bu biraz maliyetli olabilir ama sonucunu gördükten sonra artık çamaşır makinesi kullanmayacaksınız 🙂

 

Limon ile tırnak bakımı

limon ile tırnakların bakımını yapın

Limon ile tırnaklarınıza manikür yapabilir tırnaklarınızı daha sağlıklı bir şekilde besleyebilirsiniz. Bir parça limon diliminin üzerine biraz sıcak su damlatarak tırnaklarınızı limon parçası üzerinde gezdiriniz.

 

Limon ile yüzdeki çillerden kurtulma

limon ile yüzdeki siyah noktalardan kurtulma

Limon ayrıca istenmeyen çilleri veya yaşlanma noktalarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Sadece yapmanız gereken tek şey bir limonu dilimleyin ve hafifçe yüzünüze sürün. Unutmayın bunu sürekli tekrarlamanız lazım. Çok abartmadan 2 günde bir yapabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:   En Güçlü Doğal Antibiyotikler

 

Limon ile sindirim hastalıklarına son
limon ve bal ile sindirim hastalıklarına son

Sabahları aç karınla ​​bir bardak ılık limon suyunun balla içilmesi sindirim sistemini geliştirmeye ve bağışıklık sisteminizi artırmaya yardımcı olur.

 

Limon ile balık gibi kötü kokulara son

eldeki balık kokusu nasıl gider

Balık gibi kötü kokuya sahip yiyeceklerin kokusu elimize bulaştıktan sonra kokusunun gitmesi epey zorlayıcı bir durumdur. Bunun kolay bir yolu var desem! Ellerinizi limon ve tuz ile yıkayın.

Sadece el değil mesala buzdolabınızda kötü kokular var ise bir beze limon sıkın. Bez fazla ıslak olmasın az nemli olması yeterli. Buzdolabı olsun bulaşık makinesi olsun kısaca beyaz eşyalarda epey işe yarayacaktır.

 

Limon ile ayakkabı kokularından kurtulun

limon kabuğu kullanarak ayakkabı kokusundan nasıl kurtulunur

Ayakkabılarınız çok kötü kokuyorsa bunun derdi de dermanı da her zaman ki gibi limonda. Taze limon kabuklarını alıp gece ayakkabınızın içine koyun sabah kalktığınızda o kötü kokunun gittiğini göreceksiniz.

 

Limon ile evinize görsel şölen verin

limon ile evinize doğal bir görünüm kazandırın

Limon kabuğunu düzgün bir biçimde çıkartarak bir mumun dışına sarabilirsiniz. Böylelikle eviniz hem hoş kokar hem de çok doğal görünür.

 

Limon ile sağlığınızdan ödün vermeyin

limon ve kabartma tozu

Limon suyu ve kabartma tozu kombinasyonu alkalize edici, sindirim ve depresif özelliklere sahiptir. Kötü kolesterol seviyesini düzenler, karaciğeri arındırır ve bize iyi C vitamini verir. Bir tatlı kaşığı kabartma tozu ve yarım limon suyu bir bardak maden suyuna eklenir ve sabahları içilir. Ardından iki hafta sürebilir ve daha sonra iki kez daha dinlenirsiniz.

 

Limon ile paslanmaz çelikleri temizleyebilirsiniz

paslanmaz çelik nasıl temizlenir

Limon kabukları ve kabartma tozu paslanmaz çelik ürünlerinizi parlaklaştıracaktır.

Limon ile dut meyveleri gibi lekeleri elinizden çıkarınız

limon ile dut lekeleri nasıl gider

Dut gibi elde leke bırakan meyveler hazırlarken muhtemelen ellerinizi lekeleyeceksiniz. Limon suyu, rengini cildinizden çıkarmanıza yardımcı olur. Elbiselerinizden çıplak lekeleri çıkarmak da kolaydır. Önce, kumaşı soğuk suyla yıkayın ve sonra kıyafetlerinizi birkaç dakika limon suyuna batırın.

İlginizi Çekebilir:   Portakal Kabuğunu Atmadan Önce İki Defa Düşünün
Furkan OTACI

Furkan OTACI

İnternet ve yazılıma olan merakım küçük yaşlardan beri vardır. Bu merakım sayesinde sürekli kendimi geliştiriyorum. Yazılım ve web dünyasına küçük projeler kazandırdım. Bir öğrenciyim ve ponpey.com da yazarım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir