Lazer Epilasyon

Lazer Epilasyon

Lazer epilasyon yapmadan önce biraz bilgilen. Lazer epilasyon hakkında tüm bilgiler bu makalede. Epilasyon tedavisinden yan etkilerine kadar.

Lazer epilasyon Türkiye’ de en çok yapılan kozmetik işlemlerdendir.

 

Peki Kısaca Lazer Epilasyon Nedir?

Lazer epilasyon, saç ve kıl köklerine yoğun bir ışık vererek bu kılların dökülmesini sağlamaktadır. Saç kökleri bu ışığı emiyor ve çok kısa bir süre içerisinde ışığı alan kıl dökülüyor.

Tamamen acısız ve rahat olan bu tedavi yöntemini tercih edenlerin sayısı her geçen gün artıyor.

 

Lazer Epilasyonun Faydaları

Lazerler, kılları acı vermeden yok edebiliyor. İstenmeyen bölgelerdeki tüm kılları rahat ve zahmetsiz bir şekilde almanızı sağlıyor.

Lazer, cilde zarar vermez.

Tüylerinizden çok kısa bir süre içerisinde kurtulursunuz.

 

Lazer Epilasyon Maliyeti

Lazer epilasyon yapmak kaç para? Epilasyon yapmak biraz pahalı. Türkiye şartlarında vücudunuzun tümüne lazer epilasyon yapmak kaç tl olduğunu çok kişi merak ediyor. Epilasyon yaklaşık 1000 tl ile yapılabiliyor. Ama sizler daha detaylı bir arama yaparsanız ucuz bir lazer epilasyon merkezi bulabilirsiniz.

Tabi 1000 tl dediğimizi bakmayın. Epilasyon maliyeti

 • Vücuda epilasyon yapılacak yerlerin miktarı
 • Tedavinin seans süresi

Gibi etmenlerden dolayı ücret artabilir.

 

Epilasyon Yaptıktan Sonra Kıllar Yeniden Büyür Mü?

Epilasyon yapanların sonradan ve epilasyon yapmadan önce akıllarına gelen başka bir soru; epilasyon yaptıktan sonra kıllar tekrar çıkar mı?

 

Epilasyon Sonrası Kıllar tekrar çıkar mı?

Epilasyon ile var olan kılların köklerine ışık gönderilir ve o ışığı alan kıl hemen dökülür. Derimizin alt tabakları yaşlılığa kadar sürekli kıl üretmektedir. Yani bu oluyor ki epilasyon olduktan sonda kıl çıkar mı? Evet, çıkar.

Epilasyon cımbız ile kıl almaya benzer. Cımbız ile kıllarınızı istediğiniz kadar alın ama tekrar çıkar.

 

Epilasyon Sonrası Kıllar Ne Zaman Sonra Çıkar

Epilasyon olduktan sonra kıllar ne zaman sonra çıkar? Tedavi sonrasında yaklaşık 3-4 hafta sonra yeni kıllar çıkmaya başlar. Ve bu da yine epilasyon yapmanız anlamına gelir.

 

Lazer Epilasyon Tedavisi Nasıl Yapılır?

Lazerli epilasyon tedavisi, ısı enerjisi yayacak, her saç telinin kökünden derine inen ışığı absorbe eden ve folikülü tahrip eden bir lazer içerir. Çoğu cilt tonu ve saç türleri için etkili olan bu hasar görmüş follikül, bazen hiç olmadığı kadar uzun süre başka saç üretemez.

Tedavi nispeten güvenlidir ve cilt yüzeyinde çok az bozulmalar olur. Zaten birazdan lazer epilasyon yapmanın yan etkilerine de değineceğiz.

Epilasyon koyu renkli ve açık tenli insanlarda en iyi sonucu verir. Gri, beyaz, açık kırmızı, açık kahverengi veya sarışın saç üzerinde lazer epilasyondan verimli sonuç alınamaz. Kıllarınızın uzun süreli ve kalıcı olarak kurtulmak istiyorsanız epilasyon için çeşitli tedaviler ve oturumlar gerekebilir.

İlginizi Çekebilir:   Kan Damarları Nelerdir? Kan Damarlarının Görevleri Nedir?

Lazer ışınları cildimizde çok hızlı soğur ve cildimize vücudumuza zarar verme olasılığı çok düşüktür. Ki lazer epilasyon tedavisi sırasında yanma ve kızarıklıkları en aza indirmek için çeşitli kremler kullanılır.

Yüz ve koltuk altlarında ki epilasyon tedavileri normalde yaklaşık 15 dakika içinde tamamlanır. Vücudun tamamını tedavi etmek ise bazen birkaç seans alabiliyor.

 

Lazer Epilasyon Yan Etkileri

Lazer tedavisinde yer alan prosedür genellikle risksiz olmakla birlikte, lazer epilasyonun dikkate alınması gereken bazı yan etkileri de olabilir.

İstenmeyen kılları temizlemek için bir lazer kullanılması saçları dökmek için çok fazla ısı gerektirir. Bu, bazı kullanıcılardaki cilt yanıklarına neden olabilir. Lazer epilasyon yanıkları koyu cilt de sahip olan bireylerde daha kolaylıkla lazer emdiği için kızarıklık ve yanıklar koyu tenli bireylerde daha sık görülebiliyor. Çoğu durumda yanıklar hafif olmakla birlikte, ciddi yanıkların bildirildiği bazı vakalar olmuştur.

Lazer hiperpigmentasyona ve hipopigmentasyona neden olabilir.

 1. Hiperpigmentasyon, cildin lazer epilasyonundan sonra oluşabilecek koyulaşmasıdır. Lazer tedavisi melanin üretimini uyararak güneş ışığına benzer bir reaksiyon yaratır. Yani sanki güneşin altında 2-3 saat kalmış gibi bir etki bırakır.

 

 1. Hipopigmentasyon, diğer taraftan, lazer tedavisinden sonra ortaya çıkan cildin hafifletilmesine atıfta bulunmaktadır. Lazer ışığının emilmesi, melanin üretimini inhibe edebilir ve pigment kaybına neden olabilir.

 

lazer epilasyon koruma gözlükleriGöz yaralanmalarına neden olabilir, bu nedenle lazer tedavisi sırasında gözlerinizi korumanız önemlidir. Lazer tedavisi sırasında koruyucu gözlük takmak artık zorunlu hale getirilmiştir. Sakın koruyucu bir gözlük takmadan epilasyon yapmaya kalkmayın. Koruyucu gözlüklerinizi lazer epilasyon olacağınız kozmetik merkezinden isteyiniz.

Kaşıntı, tedavi sırasında ve sonrasında lazer epilasyonun normal bir yan etkisidir.

Tedaviden sonra cildiniz de kaşıntı ve şişme meydana gelebilir. Bu normal bir yan etkidir.

Lazerle tedavi edilen bölgenin etrafındaki ağrı, karıncalanma ve hissizlik muhtemelen normal kabul edilebilir en yaygın yan etkiler’ dir.

Lazer tedavisi kabuklanma ve kabuk oluşumuna neden olabilir. Hassas ciltlerde hafif bir morarma meydana gelebilir. Bu yan etkiler tedavinin ilk birkaç gününde ortaya çıkar ve kısa süre sonra ortadan kaybolur.

Lazer tedavisinin çok nadir görülen bir yan etkisi, ciltteki tabaklanmış alanlardaki mor renklidir.

Lazer epilasyonun bir başka nadir ancak önemli yan etkisi enfeksiyondur. Tedaviden sonra bölgeyi temiz tutmanız önemlidir, aksi takdirde tedaviden sonra enfeksiyon kapabilirsiniz.

 

Lazer Epilasyon Tedavisi Hakkındaki Gerçekler

Lazerle saç dökülmesi, tedavi edilecek alanın temizlenmesi, tıraş edilmesi ve taranmasını içeren üç aşamalı bir prosedürdür. Tarama sırasında, lazer enerjisi deriden geçirilir ve kıl folikülündeki pigment tarafından absorbe edilir.

Tedavi ve oturumlar alana, saç yoğunluğuna ve tedavi edilmesi gereken saç büyüme döngüsüne bağlıdır. Genel olarak, bir kişi altı ila sekiz oturum gerektirir ve her oturum sırasında saç folikülünün % 20’si kalıcı olarak devre dışı kalır.

Lazer tedavilerinin başarısı iki faktöre bağlıdır: saç rengi ve cilt tipi. Sonuçlar kişiden kişiye değişir, ancak saçın % 40 ila 80’ini etkili bir şekilde azaltır.

Saçın tekrar büyüme olasılığı her zaman var, ancak çoklu tedaviler saç büyüme süresini kısaltabilir..

Lazerle epilasyon tedavisi, aktif olarak büyüyen kıl folikülleri üzerinde etkilidir. Saç foliküllerinin tekrar büyümesi için zaman alması için tedaviler genellikle aralıklarla yerleştirilir.

İlginizi Çekebilir:   En Güçlü Doğal Antibiyotikler

Kapatılan toplam alana ve saç büyüme döngüsüne bağlı olarak, lazer tedavisinin 3-8 hafta aralıklarla yerleştirilmesi önerilir. Bacaklar ve kollar genellikle boyun ve yüz bölgelerinden daha az tüy giderme seansı gerektirir.

Kıl kaldırma oturumundan sonra, saç foliküllerinin dökülmesi genelde iki ila üç hafta alır.

 

 

En Çok Kullanılan Lazer Epilasyon Cihazları

 1. Ruby Laserlazer epilasyon cihazı

Bu lazer çok soluk ciltler için en iyi sonucu verir ve çok yaygın olarak kullanılmaz.

 1. YAG Lazer

Bu, kullanılan en yaygın lazerlerden biridir ve koyu tenli insanlara uygulanır.

 1. IPL

IPL saç kaldırma tekniğinde en çok kullanılan lazerdir. Solgun ila orta dereceli cilt tonusu için etkilidir.

 

Lazer Epilasyon Yapmanın Avantajları

Lazer epilasyonun en büyük avantajı, istenmeyen tüy oluşumlarından kurtulmaktır. Lazer kliniğinde çıkarılan tüylerin normalden daha fazla büyümesi uzun sürebilir. Saç folikülünü yakar ve tamamen etkisiz hale getirir ve bazı durumlarda saçları kalıcı olarak çıkarır.

Lazerle epilasyon tedavisi tüm tüm kıl alma tedavilerinin en etkili yöntemlerinden biridir. Bu tedaviyi yapan insanların çoğunluğunun olumlu sonuçlar aldığı ve hatta bazı durumlarda kalıcı kılların ortadan kaldırıldığını belirtiyorlar.

Lazer epilasyon tedavisinde kullanılan makineler Candela veya Palomar, kullanıcı dostudır ve tüm yaş grupları tarafından erişilebilir durumdadır.

Lazerli epilasyon, kılları vücudun her yerinden kaldırmak için uygundur.

Parafinleme, koparma, iplik geçirme ve cımbızdan çok daha az acı vericidir. Dikenli bir his var, ancak bu bir anestetik krem ​​ile giderilebilir.

Lazer tedavisi ile ilgili prosedür hızlı ve hızlıdır. Tedavinin süresi tedavi edilen alanın büyüklüğüne bağlıdır. Her lazer palsı 9 × 9 mm’lik bir alanı tedavi edecektir.

Tedaviden sonra saçın yeniden büyürse, eskisine göre daha ince ve daha hafif olacaktır.

Lazerle epilasyon nadiren komplikasyonlara yol açar ve bir takım komplikasyon olsa bile doğada asla kalıcı değildir. Herhangi bir ağrı, şişme veya kızarıklık görülürse, hızla azalır. En iyi teknisyenler ve klinikler bu komplikasyonlardan herhangi birine yakalanma olasılığını büyük oranda azaltacaktır.

Lazer epilasyon pürüzsüz bir cilt sağlar ve kişinin güzelliğini arttırır. Gözlerin ve ağızın yakınında bulunan hassas bölgeler için de güvenlidir.

 

Lazer Epilasyonun Dezavantajları

Lazer epilasyonun ana dezavantajı , tedaviyle ilişkili maliyettir. Tedaviden tam fayda sağlamak için altı ilk oturum gereklidir. Başladıktan sonra tedaviden uzaklaşamazsınız. Çalışmalarını sağlamak için oturumları tamamlamanız gerekir ve bu maliyeti arttırır. Bir oturum 250 ila 350 dolar arasında bir ücrete mal olabilir.

Lazer tedavisinin diğer bir dezavantajı, yalnızca belirli bir insana tam sonuç verir olmasıdır. Lazer kırmızı, sarışın ve gri saçlar için yararlı değildir. Koyu tenli insanların vücudu boyunca bu melanin gölgesi var. Böylece, lazer tedavisi koyu renkli ciltler üzerinde fazla etkili değildir.

Lazer epilasyon tedavisi yalnızca aktif olarak büyüyen saçlarda etkilidir. Aktif bir büyüme evresindeki kıl folikülünü kalıcı olarak çıkarır. Bununla birlikte, tedavi yeni kıl foliküllerinin büyümesini engellemez. Dolayısıyla kalıcı bir epilasyon tedavisi değildir ve bazı bölgelerde yeniden kılın büyümesi mümkündür.

Bazen tedavi yalnızca saçın ince olduğu bölgelerde işe yarar.

Lazer Epilasyon Yapmadan Önce Alınması Gereken Tedbirler

Tedavi edilecek alan, güneş yanığı ve güneşe maruz kalmadan en az dört ila altı hafta korunmalıdır. Alana yüksek bir SPF güneş kremi uygulayın. Tedavi sırasında güneş yanığına neden olabileceğinden güneşe maruz kalmaktan kaçının.

İlginizi Çekebilir:   Tedavisi Pahalı Olan Hastalıklar

Tedaviden dört altı hafta önce bölgeyi ağartmaktan, koparmaktan ve mumu sarmaktan kaçının.

Tedavi öncesi 24 saat boyunca herhangi bir ışığa karşı duyarlı ilaç veya bitki almayın.

Tedaviden 3-8 gün önce tıraş olmayın. Daha ileri tedaviler için bir ila iki hafta tıraş olma, böylece doktor tedavi gününde kabarcık büyümesini görebilir. Tedavi boyunca güneş koruyucu kullanın.

 

İki saatten fazla sürmeyecek kızarıklık ve şişme olanakları vardır. Tedavi edilmiş alanda iki ila dört gün arasında açık aloe vera jel önerilir. Daha koyu ciltli hastalar daha fazla rahatsızlık çekebilir, bu nedenle aloe vera jelini daha uzun süre kullanmanız önerilir.

Alan 24 saatlik tedaviden sonra bile dokunmak için sıcak hissediyorsa, şişme ve hassasiyeti azaltmak ve şifayı artırmak için buz koyun.

Cildin tahriş olmasına neden olabileceğinden, işlenmiş cilt üzerinde kozmetik ve krem ​​kullanmayın. Çizilmeyi veya işleme alanını toplama

Melanositleri uyararak hiperpigmentasyona yol açabileceği için iç veya dış ısı, yani sauna, sıcak küvet, sıcak fırın, buhar veya terlemeye neden olabilecek ağır egzersizlerden kaçının. İki gün boyunca. Cilt hala hassas olduğu için, muamele edilen bölgeyi kuvvetli bir şekilde yıkamayın.

Tedavinizin ilk üç gününden sonra, güneşlenmeniz önerilmez.

Cildinize dikkat etmeyi unutmayın. Özellikle yürüyüşe çıkarılırken, her zaman UV filtreli iyi bir güneş kremi uygulayın; Neutrogena Beach Defence Güneş Koruması SPF 70’u tercih ediyoruz ve cildi sağlıklı tutacaktır.

 

Lazer Epilasyon Maliyeti

Lazer epilasyon tedavisinin maliyeti aşağıdaki maddelere bağlıdır ve bu maddeler ile tedavi ücretleri artabilir de azalabilir de:

 1. Tedavi Alanı

Hastanın tedavi etmek istediği alan, nihai maliyeti belirlemedeki en önemli faktördür. Vücudun daha büyük bölgeleri küçük yamalardan daha yüksek olarak şarj edilir. Bu fiyat uyuşmazlığının başlıca nedeni, işlemin hassas olması ve uzun süre almasıdır. Büyük alanlar, daha küçük kısımlarla karşılaştırıldığında daha uzun sürebilir.

 1. Oturum Sayısı

Tüm tedavinin maliyeti, farklı fiyatlara sahip birkaç seansa ayrılmıştır. Bu nedenle, hastaların tedaviyi tamamlamak için ihtiyaç duyacakları oturum sayısını not etmeleri önemlidir. Tedaviyi tamamlamak için, çoğu hasta, tedavinin genel maliyetini arttıran en az altı ilave oturum gerektirir.

 1. Saç Tipi

Saçın yoğunluğu, kalınlığı ve uzunluğu, tedavinin genel maliyetinin belirlenmesinde önemli bir rol oynamaktadır.

 1. Kliniğin Standartı

Tedavinin toplam maliyeti, tedaviyi almak için ziyaret ettiğiniz kliniğin standart ve kalitesine de bağlıdır. Lazer tedavisi sağlayan farklı klinikler ve hastane türleri vardır ve tedavi masrafları klinikten kliniğe değişiklik göstermektedir. Bu klinikler, sundukları lüksün ve hizmetin seviyesine ve genel sağlık hizmetleri standardına göre belirlenir.

Çoğu kliknisyen, oturum başına 250-350 $ tutarında ücret alır. Tedaviye başlamadan önce oturum sayısını doğrulamak önemlidir.

Bazı klinikler ve sağlık hizmetleri aynı zamanda eksiksiz bir paket sunar ve müşterileri çekmek için rekabetçi bir şekilde fiyatlandırılır.

Her zaman bu alanda doğru tecrübeye sahip deneyimli bir doktor seçin. Bu, tedavi sırasında yaralanma ve yanma ihtimalini en aza indirir ve en iyi sonuca ulaşılmasını sağlar.

Umarız bu makalemizi beğenmişsinizdir. Lazer epilasyon hakkında sormak istediğiniz başka sorularınız veya bizler ile paylaşmak istediğiniz başka bilgileriniz var ise yorum sistemimiz 7/24 açıktır.

Furkan OTACI

Furkan OTACI

İnternet ve yazılıma olan merakım küçük yaşlardan beri vardır. Bu merakım sayesinde sürekli kendimi geliştiriyorum. Yazılım ve web dünyasına küçük projeler kazandırdım. Bir öğrenciyim ve ponpey.com da yazarım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir