Kuru Öksürük Nedir? Ve Kuru Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Kuru öksürük gırtlak ve yutak boruları arasında biriken mikropların dışarı çıkmak istemesine kuru öksürük denir. Sigara kullanımı bu rahatsızlığı daha da tetikler hale getirir. Genelde susuzluk belirtisi olduğu için kuru öksürük denir. Kuru öksürük balgamı öksürüğe göre daha acılı geçer. Boğazda ciddi ağrılar yaşanır ve hissedilir.

kuru öksürük nasıl oluşur
kuru öksürüğün nasıl oluştuğuna dair temsili bir görsel

Kuru Öksürük Nasıl Oluşur?

Kuru öksürük genellikle sıvı yetersizliği, sigara kullanımı, kuru hava ve mikrop kapması gibi çeşitli etkenlerden dolayı bu hastalığa yakalanabiliyor.

Yan resimden de kuruğu öksürüğün nasıl oluştuğuna dair bir görsel mevcuttur.

 

Kuru Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Kuru öksürükten korunmanın en temel yöntemi bol su tüketmektir. Günlük en az 2,5 litre su tüketerek ve evi havalandırarak bu hastalıktan kurtulabilirsiniz. Unutmayın bu hastalığa yakalandıysanız kısa süreliğine yani bu hastalığınız geçene kadar sigara kullanımını bırakmalısınız. Aksi takdirde sigara kullanırsanız kuru öksürüğün iyileşmesi daha uzun sürecektir.

Kuru Öksürük Doğal Yollarla Nasıl Tedavi Edilir?

Ben her zaman demişimdir tüm doğal yolları denedikten ve eğer bir faydasını görmediğinizde en son olarak hastaneye gidiniz. Her zaman doğal yollar ile iyileşmeyi deneyin. Ki doğal yollar ile hastalığınızın iyileşmesi yüksek bir olasılık.

Şimdi kuru öksürüğe yakalanmış kişilerin doğal yollar ile nasıl tedavi edileceğini hangi şifalı bitkileri kullanması gerektiğini belirteceğim.

İlk olarak 1 çay kaşığı karabiber ve 1 tatlı kaşığı bal’a ihtiyacımız olacak. Bu gerekli malzemeleri temin ettikten sonra 1 çay kaşığı karabiber ile 1 tatlı kaşığı balı karıştırıp yemeniz gerekmektedir. Biraz bekledikten sonra boğazınızın rahatlayacağını gözlemleyebileceksiniz. Karabiber ve balı yedikten sonra bunların üstüne bir bardak süt içmeyi de ihmal etmeyiniz. Süt boğazınızı yumuşatarak kuru öksürüğe iyi gelir.

2 tatlı kaşığı dut pekmezine de karabiber karıştırarak bu karışımı yiyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:   Evde Uygulayabileceğiniz 6 Farklı Diş Beyazlatma Yöntemi

Başka bir doğal şifalı bitki ise ıhlamur ve ayva yaprağı. Ihlamur ve ayva yaprağı suda kaynatılarak içilir. Kuru öksürüğe iyi geldiği bilinmektedir.

Sizlere kuru öksürük için bir başka karışım daha vereceğim. Elma kabuklarını soyun. Zencefil, ayva, ıhlamur, limon ve tarçını kaynatarak bu karışımı için.

Nişastayı su ile kaynatınız. Limon suyu ile pekmezle karıştırıp için.

Gece yatmadan önce yanınıza su koymayı unutmayınız. Suyunuz ılık olsun ve ayakta suyunuzu içmeyiniz. Oturarak ve yudum yudum içiniz. Ayrıca bol meyve tüketin. Meyvelerdeki vitamin ve minareller sayesinde hastalıklardan daha kısa sürede kurtulabilirsiniz.

Kuru öksürüğe ne iyi gelir. Kuru öksürüğe ne sebep olur gibi çeşitli sorularınıza cevap verdik. Ponpey olarak sağlık ve yaşam konularına önem vererek bu kategoriler altında daha detaylı araştırmalar yapmaktayız. Takip etmeyi unutmayınız.

Sağlıklı günler…

Furkan OTACI

Furkan OTACI

İnternet ve yazılıma olan merakım küçük yaşlardan beri vardır. Bu merakım sayesinde sürekli kendimi geliştiriyorum. Yazılım ve web dünyasına küçük projeler kazandırdım. Bir öğrenciyim ve ponpey.com da yazarım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir