Karaciğer’e Faydalı Ve Zararlı Yiyecek İçecekler

Lifli gıdalar tüketin
Bir sürü lif içeren gıdalar karaciğerinizin en iyi şekilde çalışmasına yardımcı olabilir. Gününüzü başlatmanın harika bir yolu olan bir yiyecek ile başlamak ister misiniz? Yulaf ezmesini deneyin. Araştırmalar, karaciğer hastalığından uzak durmanın iyi bir yolu olan ekstra kilo ve karnı yağ döken yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Yağdan uzak durun


Patates kızartması ve burger, karaciğerinizi sağlıklı tutmak için kötü bir seçimdir. Doymuş yağda çok fazla gıdayı tüketmek karaciğerinizin işini zorlaştırmasını sebebiyet verirsiniz. Zamanla, siroz olarak bilinen karaciğerin yara izine neden olabilecek enfeksiyona yol açabilir. Bu yüzden, dışarıda yemek yerken biraz daha dikkatli olunuz.

Brokoli
Karaciğerinizi sağlıklı tutmak istiyorsanız diyetinize çok sayıda sebzeler ekleyin. Brokoli bu stratejinin bir parçası olabilir. Bazı araştırmalara göre, bu gevrek yiyecek sizi karaciğer hastalığından korumaya yardımcı olabilir.

Kahve


Türkiye’nin de fazla tükettiği içecek olan kahveyi günde 1-2 fincan tüketerek karaciğerinizin düzenli ve sağlıklı çalışmasını sağlayabilirsiniz. Yapılan bazı araştırmalara göre kahve içmek karaciğer kanseri riskini düşürebiliyor.

Şeker
Şeker tüketiminin fazla olması bireyin karaciğerinin aşırı yağlanmasına sebebiyet verebilir. Bu demek oluyor ki fazla şeker tüketimi karaciğerin yağ toplamasına neden olur.

Yeşil Çay
Yeşil çay, karaciğer kanserine karşı savaşan bir tür çaydır. Her gün olmasa da haftada en az 1 kere yeşil çay içmeyi ihmal etmeyiniz.

Su


Karaciğeriniz için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri sağlıklı bir kilo vermektir. Kilo vermeninde altın sırrı bol bol su içmektir.

Badem
E vitamin deposudur. Karaciğer hastalıklarına karşı faydalı bir kuruyemiştir.

Ispanak
Yapraklı yeşillerde, karaciğerinizin doğru şekilde çalışmasına yardımcı olabilecek glutatyon adı verilen güçlü bir antioksidan bulunur. Ve ıspanak hazırlamak daha kolay olamazdı. Bir akşam yemeği salatası için mükemmel bir temel oluşturur ve sarımsak ve zeytinyağı ile de lezzetli sote edilir. Solduktan sonra, taze parmesan tozuyla üstüne koyun.

İlginizi Çekebilir:   Saç Ekimi Hakkında Bilinmesi Gereken Herşey

Yaban mersini


İçlerinde polifenoller adı verilen, genellikle obezite ve yüksek kolesterol ile el ele giderek alkolsüz yağlı karaciğer hastalığına karşı korunmanıza yardımcı olabilecek besin maddeleri var.

Baharatlar


Karaciğerinizi ve kalbinizi aynı anda korumak ister misiniz? Kekik, adaçayı veya biberiye üzerine serpiştirin. Onlar sağlıklı polifenollerin iyi bir kaynağı. Ek bir fayda: birçok tarifte tuzu kesmenize yardımcı olurlar. Tarçın, köri tozu ve kimyon da denemek iyi şeylerdir.

Furkan OTACI

Furkan OTACI

İnternet ve yazılıma olan merakım küçük yaşlardan beri vardır. Bu merakım sayesinde sürekli kendimi geliştiriyorum. Yazılım ve web dünyasına küçük projeler kazandırdım. Bir öğrenciyim ve ponpey.com da yazarım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir