Kan Damarları Nelerdir? Kan Damarlarının Görevleri Nedir?

Vücudumuzda kan kalp tarafından pompalanır. Kalp kanı pompalarken kan damarları aracılığı ile gerekli birimlere, hücrelere, dokulara ulaştırır. Kan damarları  üç başlık altında incelenir. Bunlar atardamarlar, toplardamarlar ve de kılcaldamarlardır.

Extra Bilgi!

Kan damarlarının tıkanması olayına kalp krizi olayı denmektedir. Bireyin kanı bu damarlar içerisinde özellikle de atardamar ve toplardamar içerisinde pıhtılaşıp tıkanması ile kalp krizi gerçekleşir.

Atardamarlar Nedir?

Kanı kalpten diğer organlara taşıyan damalara atardamar denir. Akciğer atardamarı hariç bütün atardamarlar temiz kan taşır.

Bu dediğimiz temiz kan ise, kanın oksijen bakımından zengin olmasıdır. Oksijen bakımından fakir karbondioksit bakımından da zengin olmasına ise kirli kan adı verilir.

 

Kılcaldamarlar Nedir?

kılcal damarlar

Bir tabakalı epitel dokusundan meydana gelmiştir. Kılcaldamarların çapı çok küçüktür. Bu yüzden vücudun en ucra köşelerine bile kan sevkiyatı yapıp gerekli hücrelere kan götürür. Kılcaldamarlarda kanın akış hızının yavaş olması ve kılcalların çok ince çeperli olması madde alışverişini kolaylaştırır.

Toplardamarlar Nedir?

Kanı kalbin kulakçıklarına taşıyan damarlardır. Akciğer toplardamarı hariç hepsi kirli kan taşır. Vücudun alt kısımlarındaki toplardamarlarda üste doğru tek yönde açılan kapakçıklar bulunur.

Atardamar ve toplardamarların duvarları üç tabakadan oluşur. Bunlar dıştan içe doğru lifli bağ doku, düz kas ve bir sıralı yassı örtü epiteli (endotel) dir. Kılcaldamarların duvarı sadece bir sıralı yassı örtü epitelden oluşur.

 

Hazır damarlar konusuna girmişken sizlere kanın damarlar arasındaki hızından da bahsetmek istiyorum.

Kanın Akış Hızı Ne Kadardır?

Kanın damar sisteminde birim zamanda kat ettiği dolaşım yoluna kanın akış hızı denir. Kan akış hızı cm/sn birimi ile ifade edilir.

Damar sisteminde ortalama kan akış hızı toplam yüzey alanı ile ters orantılıdır. Bu nedenle atardamarlarda kan akış hızı en yüksek, kılcaldamarlarda ise en düşük düzeydedir.

İlginizi Çekebilir:   Evin içerisinde çamaşır kurutmak zararlı mıdır?

Toplardamarlardaki kan kan akış hızı ise atardamarlarınkinden düşük, kılcallarınkinden yüksektir.

Atardamar > Kılcaldamar

Toplardamar > Kılcaldamar

Atardamar > Toplardamar

Furkan OTACI

Furkan OTACI

İnternet ve yazılıma olan merakım küçük yaşlardan beri vardır. Bu merakım sayesinde sürekli kendimi geliştiriyorum. Yazılım ve web dünyasına küçük projeler kazandırdım. Bir öğrenciyim ve ponpey.com da yazarım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir