Gizemli Zihinsel Bozukluklar

İstatistiklere göre, Dünya’daki her dördüncü kişi zihinsel veya davranışsal bir bozukluk geçiriyor.

Ponpey , insan beyninin ne kadar gizemli olduğunu bir kez daha kanıtlamak için en sıradışı olanlarını incelemeye karar verdi.

Quasimodo sendromu

Quasimodo sendromu ya da  vücut dismorfik bozukluğu , aşırı derecede abartılmış ya da hayali bir fiziksel kusurla ilgili saplantılı düşüncelerle bilinen son derece tehlikeli bir zihinsel bozukluktur. Hastalar aynaya bakarken, sözde kusurun görünür olmadığı bir açı bulmaya çalışıyor; Dezavantajlarını bir resimde yakalamaktan kaçınmak için fotoğraflanmayı reddetmekte; Görünüşlerine aşırı bakarlar; Bu özel kusur yüzünden sevgi hayat problemlerine sahipler; Benlik saygısı düşüktür; Toplulukta garip hissederler, başkalarının kusurunu fark ettiğinden şüphelenirler ve buna gülerler. Tanıdık geliyor?

Quasimodo sendromu ile ilgili kısa sessiz film. İzlemenizi tavsiye ederim.

Capgras kuruntu

Bu sendrom, bir hastayı onlara yakın birisine inanmaya zorlar ya da kendileri de bir doppelganger ile değiştirilir. Hasta onlara atfedilen kötü davranışların kendilerine tamamen benzeyen ikili kişiler tarafından yapıldığını iddia edebilir. Bu bozukluğa çoğunlukla şizofreni eşlik eder.

F. M. Dostoevsky’nin aynı adlı romanından uyarlanan “Öteki filmi“, bu bozukluğun özünü ortaya koyuyor.

Adele Sendromu

Adele sendromu, bir insanı patolojik bir sevgi sevgini yaşatan bir takıntıdır. Doktorlar son zamanlarda bunu bir insanın sağlığını ve hayatını ciddi derecede tehdit eden, kumar, alkolizm ve kleptomanya ile karşılaştıran zihinsel bir bozukluk olarak görmüşlerdir. Hastalığın belirtileri derin depresyona benzemekle birlikte çok daha tehlikeli olabilir: bir kişinin zulüm, kendini aldatma, merak uyandırıcı umutlar, gönüllü öz fedakarlık, arkadaşlarının ya da diğer yakın insanların tavsiyelerini görmezden gelme, dikkatsiz eylemler ve diğer konulardaki ilgi kaybı Ve etkinlikler.

İlginizi Çekebilir:   Evde Uygulayabileceğiniz 6 Farklı Diş Beyazlatma Yöntemi

Kriptomnezi

Kriptomnezi, bir kişinin belirli bir olay gerçekleştiğinde ya da bir rüya ya da gerçek olup olmadığını, örneğin bir şiir yazması ya da okuduğu bir şeyi hatırlaması durumunda hatırlayamadığı bir çeşit hafıza bozukluğudur. Başka bir deyişle, bilgi kaynağı kaybolur ve kişi fikrin kendilerine ait olup olmadığını veya başka bir kimseye ait olup olmadığını belirleyemez.

Rüya Bilmecesi adlı filmi izleyerek bu hastalık ile detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Harikalar Diyarında Sendromu

Bu sendrom, hastanın çevreleyen nesneler ve alan hakkındaki algısını değiştirir: onları daha küçük veya daha büyük algılarlar ya da uzak olduklarını fark ederler, ancak garip bir şekilde çok yakınlar. En zor durumda, bir kişi kendi bedenini yanlış algıladığı zaman şekli ve boyutlarını anlayamazlar. Bu durumda, ne hastanın gözleri, ne de diğer duyu organları zarar görür ve değişiklikler yalnızca zihinsel durumla ilgilidir.

Paraphrena

Paraphrena, paranoyak sanrıların ve ihtişamın bir bileşimidir. Hastaların sanrılı fikirlerine sürekli olarak sahte halüsinasyonlar ve “sahte anılar” eşlik eder. Hastalar kendilerini dünyanın yöneticileri olarak görüyorlar, kendilerine ölümsüzlük, tanrısal kökeni atfediyorlar, bu takma adlar altında çalışan büyük yazarların kitaplarını yazdıklarını iddia ediyorlar vb. Böyle bir teşhisi olan insanlar çok kibirli ve gizemli görünüyorlar.

Çoklu kişilik bozukluğu

Dissosiyatif kimlik bozukluğu, bir kişinin kişiliğini bölen nadir görülen bir zihinsel bozukluktır ve bir vücuda birkaç farklı kişilik izlenimi vardır. Bu bireyler farklı cinsiyetler, yaşlar, uluslar, mizaçlar, zihinsel yetenekler, dünya görüşleri ve hatta hastalıklara sahip olabilirler. Bu bozukluğun nedenleri çocukluk çağında şiddetli duygusal travmadır: Psikolojik koruma amacıyla çocuğa başkasına olan gibi sanki onlara neler olduğunu algılamaya başlar.

Furkan OTACI

Furkan OTACI

İnternet ve yazılıma olan merakım küçük yaşlardan beri vardır. Bu merakım sayesinde sürekli kendimi geliştiriyorum. Yazılım ve web dünyasına küçük projeler kazandırdım. Bir öğrenciyim ve ponpey.com da yazarım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir