Geleceğin Teknolojileri

Gelecekte teknoloji şimdiki halinden çok daha üstün bir hale gelecek ve işlerimizi yapabilmemiz de bize birçok konuda yardımcı olacak . İnsanoğlu zaman ilerledikçe teknolojide yükseliyor.

Örnek olarak ;

İlk bilgisayar 1946 senesinde  Eniac’ tı ve Amerikan ordusu tarafından yapıldı . Pahalı , yavaş ve kullanması da bir o kadar zordu

Günümüze bakarsak  ; 

Günümüzde ki bilgisayarlar ise , çok hızlı , ve çok kullanışlılar .

Yukarıdaki örnekte gösterdiğimiz gibi teknoloji bir hayli hızla gelişiyor ve gelişmekte peki ileriki yıllarda teknoloji alanında neler olacak ? Sizlere bir kaç örnek göstereceğim .

1- İnsansız Hava Araçları :

Günümüzde de kullanılan insansız hava araçları ileri zamanlar daha çok ilgi görecek ve kullanımı artacak . Günümüzde genellikle askeri alanlarda kullanılan insansız hava araçları , ulaşım içinde kullanılacak .Yakın bir zamanda bizleri sürücüsüz araçların mevcut olduğu bir trafik bekliyor .

2- Drone :

Yakın bir zaman da  ülkemizde de kullanılmayı planlanan drone , makalemizin dikkat çekici gelişmelerinden biri . Drone genellikle kargo , yangın söndürme ve arama kurtarma çalışmalarında işimizi çok kolaylaştıracak , ayrıca ulaşım için kullanılacağı da söyleniliyor .

3- Hologram :

Hologram sayesinde artık görüşmelerimiz çok kolay ve oldukça gerçekci bir hal alacak . Örnek olarak iş hayatınızı ele alalım . Bir toplantıya gideceksiniz fakat çok yorgunsunuz ve evdeki konfor da iş yeriniz de yok . Holagram sayesinde evinizden çıkmadan toplantınızı rahat bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz .

4- Robotlar :

Robotlar şu anda fabrika işleri vb. işlerde kullanılmakta fakat önümüzdeki yıllarda robotlar hayatımız da çok daha fazla yer alacak . Bizlere yemek yapmakta , ev temizliğin de , tamir işlerimizde bizlere bayağı faydalı olacaklar .

5- Işınlanma : 

Işınlanma üzerinde bilim insanları  uzun yıllardır çalışıyor  . Fakat henüz tam bir sonuç alınamadı . Genellikle hayvanlar üzerinde denenen ışınlanma bazen hayvanın bazı organlarının kayıplara karışmasına sebep olabiliyor , bu nedenle insanlar üzerinde denenmesine henüz izin verilmiyor . Fakat bilim insanı Dr. Wineland, aktarımın şimdilik sadece 1 milimetre’den küçük bir mesafe içinde yapılabildiğini, ancak gelecekte daha uzun mesafeler arasında da aktarım yapılabileceğini belirtti. peki ışınlanma ‘ nın bize ne faydası olacak ? Eğer günümüzden örnek verecek olursak ışınlanma  en azından bizi birçoğumuzun rahatsız ettiği İstanbul trafiğinden kurtaracak 🙂 . Işınlanma bizi yıllar süren galaksiler arası mesafeyi bile bir kaç saniye gerçekleştirebilme mizi sağlayacak .

İlginizi Çekebilir:   Dünya'nın En Tehlikeli Ve Şaşırtıcı 7 Ulaşım Yolu

6- Klonlama :

Klonlama kelimesi kopyalama anlamına da gelmektedir . İlk klonlama 1987 yılında bir erişkin bir koyunun klonlanması ile olmuştur . Fakat klonlama işlemi ancak ilişki anında yapılır . Bu sebeple devlet ahlak kurallarından dolayı insanlar üzerinde klonlama işlemi yapılmasına izin vermemiştir . Peki klonlama nın ize ne faydası vardır ? Klonlama işleminin en önemli özelliği nesli tükenmekte olan canlıların sayısının çoğalmasında bize yardımcı olmaktır .

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir