Ultimate magazine theme for WordPress.

Evde Uygulayabileceğiniz 6 Farklı Diş Beyazlatma Yöntemi

0

Kalın, parlak ve inci gibi beyaz dişler günümüzün vazgeçilmez istekleri arasındadır. Evet tüm insanlar daha beyaz dişlere sahip olmak ister. Ama ne yazık ki bu istek bazen hiçte kolay olmayabiliyor. Türkiye de ki insanların çoğu diş onarımı ve diş beyazlaması için binlerce tl para harcıyor. Bu tür harcamalardan kurtulmak ve dişinizin daha beyaz görünmesi için bu makalemizi sonuna kadar okumanızı tavsiye ederiz.

 

Dişler Neden Sararır?

dişler neden sararır

Diş sararmasının birden fazla sebebi olabiliyor. İşte diş sararmasına neden olan birkaç madde;

 • Yoğun ve sık sık sigara tüketimi
 • Sürekli olarak kahve ve çay tüketmek
 • Antibiyotik kullanımı
 • Şeker kullanımı
 • Alkol tüketimi (diş minesini zayıflatarak sararmasına neden olur.)
 • Gazlı içecek tüketimi
 • Dişleri fırçalamamak
 • Genetik faktörler
 • Diş minesinin genetik etmenlerden dolayı zayıflaması

Gibi birkaç faktörlerden dolayı dişlerimiz sararabiliyor. Dişlerimizin sararmasını önlemek için yapmamız gereken ilk şey dişlerimizi düzenli olarak günde 2 defa fırçalamak olacak. Evet diş sararmasını önlemek için yapmanız gereken ilk şey bu olacak. Daha sonra ise yeme ve içmemize dikkat edeceğiz. Diş sararmanız eğer ciddi bir şekilde var ise diş doktoruna danışmanızda fayda olacak.

 

Diş Beyazlatma Yöntemleri

DİŞ BEYAZLATMA YÖNTEMLERİ

 

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı ile dişlerinizi beyazlatabileceğinizi biliyor muydunuz? Ben bilmiyordum açıkçası. Dr. Axe adlı Amerikan sağlık uzmanının söylediklerine göre Hindistan cevizi yağı dişlerinizi beyazlatmak için ideal bir gıda.

Peki Hindistan cevizi yağını kullanarak dişlerinizi nasıl beyazlatabilirsiniz? Bu sorunun birden fazla cevabı veya yöntemi var diyebiliriz.

Biraz Hindistan cevizi yağını diş fırçanıza sürerek dişlerinizi normal macun ile fırçalamış gibi fırçalayın. Fırçalama işlemini 5-7 dk gibi uygulayın. Daha iyi ve daha beyaz diş için bu işlemi her gün düzenli olarak günde 1 defa yapın. Bir veya iki ay sonra aynaya baktığınızda sonuçlar sizleri de şaşırtacaktır.

İlginizi Çekebilir:   Araba Klimalarının Tehlikeleri

Yada bir başka yol ile Hindistan cevizi yağını sararmış dişlerinize sürebilirsiniz. Temiz bir bez alın ve bezin üzerine Hindistan cevizi yağı  damlatın. Ve bu bez ile dişlerinizi ovalayın.

Hidrojen Peroksit Ve Karbonat

Karbonatı bilmeyenimiz yoktur ama hidrojen peroksit de nedir diyenlerimiz mutlaka olacaktır. Hidrojen peroksit; mavi renkte olan ve sulandırıldığında renksiz olan bir tür bileşiktir. Sudan daha katı bir bileşiktir. Kimyacılar için çok değerlidir. Diş sararması olanlar içinde bir tür ilaçtır 😊

Hidrojen peroksit ağızdaki kötü bakterilerden ve kötü kokulardan kurtulmanızı sağlar. Yarım çay bardağı su ve yarım bardak hidrojen peroksit’i karıştırarak ağzınızda çalkalayın. Hem diş sararmasından hem de ağızda ki kötü bakterilerden kurtulabilirsiniz.

Hidrojen peroksit aynı zamanda diş eti iltihabına da iyi gelir.

Biraz karbonat ve biraz da hidrojen peroksit karışımı yapın. Bu karışımı diş fırçası yardımıyla dişlerinize uygulayın. Bu yöntem de diş beyazlatmasında etkilidir.

Elma Sirkesi

Doğal bir antibiyotik ve diş/diş eti temizleyicisi olarak etkili bir şekilde iş gören elma sirkesi (ACV) dişler üzerindeki inatçı lekeleri de çıkarabilecek yeteneğe sahip bir durumdadır. Araştırmalar sonucunda elma sirkesi doğal bir koyu diş beyazlatıcısı olduğunu gösteriyor.

Aynı zamanda elma sirkesindeki ph, dişlerdeki lekeleri yok etme gücüne de sahip.

Elma sirkesini aynen Hindistan cevizi yağı gibi dişlerinize sürebilirsiniz. Etkili bir beyazlık için unutmayın bu işlemleri günde bir defa dişlerinize uygulayın.

Limon ve Portakal Kabukları

Limon ve portakal yedikten sonra neden kabuklarını atmak yerine onları dişlerinize sürmüyorsunuz? Evet limon ve portakal gibi asit dolu meyvelerin kabukları dişleri beyazlatabilmek için en etkili yollardan biridir. Bu meyvelerin kabuklarını 5 dakika gibi süre ile dişlerinizde gezdirin. İlerde etkisini göreceksiniz.

İlginizi Çekebilir:   Gizemli Zihinsel Bozukluklar

Çilek Tüketin

Evet çilek diş ve diş eti için faydalı vitamin ve minarelleri depolayan ve diş sararmasını kısmen de olsa engelleyen bir diş dostu meyvedir. Dedikodulara göre birçok ünlü çilek püresi yapıp dişlerine sürdükten sonra dişlerini fırçalıyorlar. Ve böylelikle dişteki sararmalardan kurtuluyorlar.

Sadece çilek mi? Tabi ki de hayır.

 • Elma
 • Armut
 • Yoğurt
 • Yapraklı yeşil sebzeler

Gibi gıdalarda magnezyum fazla depoladıklarından dolayı dişlere iyi bir onarım ve koruma sağlar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.