Dövme Yapmadan Önce Bilmeniz Gereken Önemli Bilgiler

Çoğu kimse dövme yapmanın zararlarını bilmez. Hele ki Hepatit C gibi enfeksiyonların dövme yaparken bulaşmasını 100 kişiden belki 1 kişi bile bilmiyordur.

Bu Hepatit C enfeksiyonu sanılandan daha tehlikeli ve daha dikkat edilmesi gereken bir enfeksiyon. Geçtiğimiz günlerde Meksikalı bir genç dövme yaptıktan sonra denize girdi. Denize girdikten sonra dövme yarasından kaynaklanan enfeksiyon nedeniyle hayatını kaybetti.

dövme yapıp enfeksiyon kapan meksikalı adam öldü
Bacağındaki dövme enfeksiyon kapan meksikalı adamın dövmesi

İngiliz Tıp Dergisi’nde bir çalışma yapan Texsaslı personel, sağ bacağına dövme yapılmış bu Meksikalının raporunu hazırlamış. Rapora göre Meksikalı adam dövme yaptıktan 5 gün sonra yüzmeye giden bu adam, denize girdikten üç gün sonra rahatsızlanmış. Hastahaneye kaldırılan gencin vücudunda kıyı sularında bulunan bir bakteri olan Vibrio vulnificus tespit edildi.

Bu Meksikalı adamında iyileşmesini engelleyen kronik karaciğer hastalığı vardı. Ve genç adam yaklaşık 2 ay sonra öldü.

Bu araştırmayı yapan Nicholas Hendren, MD; yeni çıkan bu dövme enfeksiyonlarının yaygın yaşanan bir sağlık sorunu olmadığını belirtti. Ama görülme olasılığı ise yok denecek kadar da az değil.

Yakın tarihli bir araştırmada ise dövme yaptıran kişilerin %3.2’ sinde en az bir bulaşıcı dövme hastalığına yakalandığını belirtiyor.

Nicholas, dövme yaptıranlar aslında vücutlarına bir dikiş yaptırıyorlar. Ve yeni dövme yaptıran kişiler 2 hafta boyunca kesinlikle göletlere, tuzlu sulara, denizlere ve benzeri sulak yerlerde yüzmemeleri gerektiğini belirtti.

Peki bu gibi önemli konularda kimler bizleri uyaracak. Buradan sayın devlet yetkililerimize de sesleniyoruz. Acaba Türkiye sınırları içerisinde kaç tane lisanslı dövme yapan dükkan var. Acaba bu dövme yapan esnaflar ne sıklıkla denetleniyor, gibi akılda bir sürü cevaplanmadık sorular var.

Dövme Yaptıktan Sonra Enfeksiyonlara Yakalanmamak İçin Ne Yapılması Gerek

Gelelim dövme enfeksiyonlarına yakalanmamak için ne yapmamız gerektiğine

Öncelikle dövme yapmaya kararlı iseniz Sağlık Bakanlığınca lisans ve sertifika verilmiş yerlerde dövmenizi yaptırınız.

İlginizi Çekebilir:   Sedef Hastalığı Nedir

Dövme yaptıktan sonra, dövme yaptığınız yeri sabun ve bol su ile yıkayınız ve bir bez ile dövmenizi sarınız. Gece yatmadan önce ise bezi açıp dövme yapılan yeri havalandırınız.

Dövme Yaptıktan Sonra Görülmesi Beklenen Rahatsızlıklar

Dövme Yaptıktan Sonra Aşağıda Sıraladığımız Belirtiler Sizde Var İse Derhal Bir Cilt Doktoruna Görünün

  • Dövme yapılan yerde ki damarların belirgin bir şekilde kızarması.
  • Dövme yaptıktan 1 hafta sonra yapılan yerde acılar hissedilmesi.
  • O hafta içerisinde ateşlenmek.

Gibi belirtilerde hemen vakit kaybetmeden doktorunuza danışınız.

Sağlıklı Günler…

Furkan OTACI

Furkan OTACI

İnternet ve yazılıma olan merakım küçük yaşlardan beri vardır. Bu merakım sayesinde sürekli kendimi geliştiriyorum. Yazılım ve web dünyasına küçük projeler kazandırdım. Bir öğrenciyim ve ponpey.com da yazarım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir