Ultimate magazine theme for WordPress.

Dövme İle İlgili Merak Edilenler

0

Dövme

Analistler, dövmelerin popülaritesinin zirveye ulaşmış olduğunu sorgulayadursunlar, National Post dövme endüstrisine şöyle bir bakıyor ve kimin dövme yaptırdığını, dövmenin nasıl yapıldığını ve eğer isterseniz dövmenizi nasıl sildirebileceğinizi detaylı bilgilerle açıklıyor.

 

Dövme Yapmak Ne Kadar Acıtır?

Deneyimli dövme sanatçısı Mattbew Ellis, kariyerinin başlarındayken müşterilerine yaşayacakları acıyı tanımlamak için kedi tırmalaması ya da kör bir bıçağın deri üzerinde gezinmesi gibi örnekler veriyormuş. Ama 15 yıl gibi uzun bir deneyim sonrasında müşterilerinden yaşadıkları acıya dair o kadar farklı şey duymuş ki artık sadece dövme acısı başka bir şeye benzemez diyor ve ekliyor şimdilerde Toronto’da Seven Crowns Tattoo dükkanının ortaklarından biri olan Mattbew: “O kadar da kötü değil, dövmenin bu kadar popüler olması da bunun bir kanıtıdır.

 

İnsanlar En Çok Nerelerine Dövme Yaptırıyor?dövme göğüs

İnsanlar en çok nerelerine dövme yapar sorusunu çoğumuz sormuşuzdur. İnsanların en çok dövme yaptırdıkları yerler Göğüs %20, Kollar %70, Sırt ve Omuz %45 geliyor.

 

Kimler Dövme Yaptırıyor?

En çok dövme yaptıran bireylerin başında bekarlar ve aşıklar geliyor. Bekarların dövme yaptırma oranı ise %50 civarlarda. Erkekler kadınlara oranla daha fazla dövme yapıyor. Yaş durumuna bakarsak 20-31 yaş aralığında ki bireyler %36 oranla üst sıralarda. Eğitim şartlarını kıyaslarsak da liseyi bırakanların dövme oranı %40 larda.

 

Dövme Makinesi Nasıldır?

dövme yapma makinesiPatentinin 100 yıl önce alındığına inanılan dövme makinesi, zaman içerisinde çok fazla değişiklik görmemiştir. Modern dövme makineleri de atalarıyla aynı prensiplere bağlı olarak çalışırlar. Bir elektrik devresinin açılıp kapanmasıyla çalışan makine, ucunda mürekkebi olan iğneyi aşağı yukarı hareket ettirerek deri altına dakikada 3000 tane olacak hızda delik açmaktadır.

İlginizi Çekebilir:   Harita Nedir?

 

 

Dövme Makinesinin Çalışma Şekli Prensibi Nasıldır?

Çoğu kişi dövme makinesi nasıl çalışır diye merak eder. Aslında dövme makinesinin çalışma prensibi sanıldığından daha basittir.

  1. Elektrik akımı, bakır bobinlerin üzerinden ilerler ve iki bobini bir mıknatısa dönüştürür.
  2. Bobinlerin üzerindeki armatör demir çubuk, iğneyle bağlantılıdır. Bobinler manyetize olunca da çubuğu aşağı iter ve iğnenin derinin altına girmesini sağlar.
  3. Metal şerit ve kontak vidası, akımı kontrol eder. Bu ikisi birbirine değdiği zaman elektrik akımı bobinler arasında akar gider. Manyetize bobinler armatör demir çubuğu aşağı ittiğinde akımı durdurur ve bobinler demanyetize olup iğneyi derinin altından çıkarır.

 

Dövme Mürekkebi İğnesi

İğne, mürekkebi derinin altına ulaştırır. Üçlü ya da tek bir iğne keskin kontur atmaya yarar. 32’liğe kadar çıkabilen iğne grupları ise dizilimleriyle sanki bir boya fırçasının kılları gibi çalışır. Renklendirme ve gölge vermek için bu yüksek sayıdaki iğne grupları kullanılır.

 

Dövme Mürekkebi Nedir?

Dövme mürekkebi, geçici olarak dezenfekte taşıyıcı solüsyonda duran küçük boya taşıyıcı madde parçacıklarından oluşur. Bu solüsyon da genel olarak etil alkol ya da saflaştırılmış sudur. Mürekkebe renk veren bileşenler genellikle metal tuzu, kurşun, kobalt ve karbon boya taşıyıcılarıdır. Ama Amerikan Dermatoloji Akademisi bu bileşenlere zaman içerisinde plastik bazlı boya maddelerinin de karıştığını bildirmiştir. Dermatolojist Michi Shinohara da bilinmeyen birçok bileşenin deriye temas ettiğinden ve bu durumun komplikasyonlara gebe olduğundan dem vurmuştur. Dövme mürekkebi üretimindeki düzenlemelerin eksikliğinin yarattığı endişeyi Kanada Dermatoloji Birliği de zaman zaman dile getirmektedir.

 

Dövme Mürekkebi Derinin Altına Nasıl İner?

Derimizin en dış katmanı olan Epidermis, dövmemizin üzerinde lamine cam pencere gibi durmaktadır.

Mürekkebin ulaşması gereken hedef Dermis’tir. Burada antikorlar mürekkebi sarmalar ve bulundukları alanda hapseder.

İlginizi Çekebilir:   Harita Nedir?

Dövme makinesinin iğnesi derinin 1-2 milimetre altına mürekkebi enjekte eder. Mürekkebin boya partikülleri fibroblast hücrelerin içine hapsolur. Bu hücrelerde dermiş içindeki bağlantılı dokuda yer alır. Vücudumuz dermis içindeki boya maddesi partiküllerini yabancı madde olarak algılar fakat çok büyük oldukları için beyaz kan hücreleri bu partiküllere zarar veremez.

Eğer mürekkep deri altı yağ katmanına ulaşırsa anında dağılır ve bulanıklaşır.

 

Dövme Sildirme İşlemi

Dövme sildirmek dövme yaptırmaktan daha kolay olduğu yaygın yanlışlardandır. British Columbia Üniversitesi’nde profesör ve Vancouver General Hastenesi’nde dermatoloji bölümü başkanı olan Doktor Harvey Lui, lazerle dövme silme konusunda 20 yıllık bir deneyime sahip ve bu prosedüre çocuk oyuncağı gözüyle bakanların hayal kırıklığına uğrayacaklarını dile getiriyor.

Dr. Lui’ye göre lazer uygulaması, dövme uygulanmış derinin yakılması ya da kaldırılması gibi alternatiflerin yanında tercih edilir olsa da yine de mükemmellikten uzak bir tekniktir. Dövmeyi sildirmek, yaptırmaktan çok daha acı vericidir. Tavadan yüzlerce yağ damlasının aynı anda kolunuza sıçradığını düşünün; böyle bir acıdan bahsediyoruz.

Her lazer seansından sonra, derinin iyileşmesi için 1-2 hafta gerekir. Büyük dövmelerin ortalama 15 seansta silinebildiğini düşünürsek oldukça uzun ve acılı bir süreç bizi beklemektedir. Bunun yanı sıra dövme silinse de deri üzerinde izleri kalacaktır. Dr. Lui’ye göre bu iz beyaz duvar üzerindeki sıvaya benzemektedir.

 

İstatisliklerle Dövme

Amerika nüfusunun %23’ü en az bir dövme sahibidir.

Kanada nüfusunun %21’i en az bir dövme sahibidir.

Amerika’da dövmeye harcanan yıllık miktar 5 milyar dolardır.

Ufak bir dövmenin maliyeti Amerika’da yaklaşık 140 TL’dir.

Büyük bir dövmenin Amerika’daki maliyeti ise 500 TL’ye denk gelir.

Dövme yaptıranların %17’si sonrasında pişmanlık yaşar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.